Je vzdělávání otázkou věku?

Je vzdělání vůbec důležité? Určitě důležité je, v tom se asi shodneme. Slyšel jsem názory, že vzdělávání je pouze otázkou věku. Vzdělávají se pouze mladí lidé, kteří na to mají kapacity a dostatek trpělivosti, jsou ochotni studiu věnovat velkou část svého času. Naopak straší lidé prý jsou “línější” nechce se jim učit a už vůbec si pamatovat nějaké nové věci. Jsou rádi, že ví svoje věci a další již vědět nepotřebují.
 tabule na monitoru
Hraje věk nějakou roli?
Ano, je pravda, že pokud je člověk mladší, tak se mu snáze učí všechny možné poučky a slovíčka v cizím jazyku i v jiných předmětech. Učí se mnohem jednodušeji, ale není to vždy. Jsou mladí lidé, kteří si dvakrát přečtou nějaké učivo a již ho umějí. Naopak jsou mladí, kteří se to mohou učit od rána do večera a do hlavy jim některé věci prostě nejsou. Zářným příkladem je zrovna matematika, která dělá problém opravdu hodně lidem a nejde o věk.
panáček s knihou

Na druhé straně je mnoho starších lidí, kteří začali studovat, jsou to lidé kolem 60 let, zkrátka se chtějí naučit něco jiného a nového. I tito lidé se dobře učí a nebojí se toho. Tedy z části hraje roli opravdu věk, zkrátka je všechno jednodušší. Nelze se vymlouvat ale pouze na věk. Dle mého názoru záleží na každém, jestli se chce vzdělávat a obětovat tomu čas. Například jazyky se člověk může také učit v každém věku, jde pouze o vytrvalost, protože slovíčka a fráze nejsou do hlavy až tak jednoduše. Pokud se jednou předmět naučíte, tak už si v budoucnosti budete na věci vzpomínat. V hlavě to zůstane a stačí si to potom jen takzvaně “oživit” a člověk může znalosti zase používat.
 zaškrtnuté políčko
Pokud se tedy chcete vzdělávat a studovat, tak jen směle do toho. Neohlížejte se na ostatní, na to, kolik je vám let. Každý může studovat školu, není to nikde omezeno věkem. Záleží pouze na vás, na co se cítíte. Nikde není napsáno, že pokud je vám přes 50 let, tak se nic nenaučíte. Koneckonců existují i univerzity třetího věku, tak proč nestudovat? Vyberte si studium, které vám osobně vyhovuje a také formu, která je pro vás přijatelná. Někomu vyhovuje studovat dálkově, někdo raději chodí klasicky na vyučování, případně využije večerní školy.