Na co všechno myslet při rekonstrukci domu

Rekonstrukce domu není nic snadného. Pokud už teď víte, že nemáte úplně představivost nad konečným výsledkem rekonstrukce, pak se pusťte do plánování s odborníky. Ideální je architekt a bytový architekt, kteří vám pomůžou naplánovat jednotlivé úpravy ale také doladit jednotlivé detaily k dokonalosti. Pokud nějakou představu máte, hlavně se dohodněte doma, jestli se vaše představy potkávají. I to bývá totiž docela často problém. Především u věcí jako je kuchyně a koupelna bývají docela často rozpory. Co dále zajistit a rozmyslet?

dům stavba

1. Svépomocí nebo firma?

Budete opravovat dům svépomocí, nebo si sjednáte firmu, která to udělá za vás ale pod vaším vedením? V prvním případě si musíte zajistit materiál, odborníky na práci, kterou nemůžete dělat sami (voda, elektroinstalace) v tom druhém počítejte s vyššími náklady ale s výhodou v tom, že firma zajistí vše za vás. Je jen na vás, pro kterou variantu se rozhodnete.

malba

2. Před započetím rekonstrukce

Než začnete rekonstruovat udělejte si rozpočet, je dost možné že se do něj stejně nevlezete, takže i s tím je potřeba počítat. Nezapomeňte si zajistit odvoz suti. Cena pronájmů konteinerů nemusí být nijak nízká, takže i s tím je potřeba počítat. Musíte si také zajistit stavební povolení, pokud měníte dispozice domu, sklon střechy atd. Myslete také na to, že získat povolení není extra snadné a proto je potřeba začít dostatečně v čas.

3. Co když vám nebudou stačit peníze

Máte nějaký rozpočet a už teď víte, že po zdražení všech materiálů se do něj nemůžete vlézt? Řešte to včas. Zkuste osekat náklady, pokud to jde. Pokud to nejde, zkuste sehnat dodatečné financování třeba za pomoci hypotéky, půjčky, zastavení nemovitosti a tak dále. Pokud ani tuto možnost nemáte, můžete samozřejmě rekonstrukci odložit než se situace srovná. To ale může být bůh ví kdy, vzhledem k situaci, která aktuálně je.