Zásady pro pohodovou cykloturistiku

Cykloturistika se stala oblíbeným národním sportem, prokazuje to hustá síť cyklotras a velký zájem o prodej či pronájem jízdních kol. Je to, dalo by se říci, ideální sport. Proč? Odpověď je jednoduchá – jste v přírodě na čerstvém vzduchu (pokud si vyberete vhodný terén), můžete kdykoli sesednout a dát si pauzu, posilujete svalstvo nohou a fyzickou kondici, rozproudíte lymfu, rozpohybujete krevní oběh a zlepšíte si náladu. Jak si počínat, abyste si jízdu na kole užili a nebyla to stresová záležitost?

cyklisté v terénu

Převážejte kola bezpečně – abyste se dopravili na místo, kde si jízdu na kole opravdu užijete, bude se vám hodit vhodný nosič kol. Dobrý tip je držák na tažné zařízení, s nímž svoje „miláčky“ přemístíte bezpečně a rychle. Odpadá nasazování kol na střechu, což může být obtížné i nebezpečné, a za jízdy na ně dobře vidíte ve zpětném zrcátku. Jízda s nízko nasazenými koly za autem je příjemnější i pro samotného řidiče.

Jizerské hory

Volte vhodnou trasu – nejste-li opravdu zdatný cyklista, vynechejte napoprvé raději strmější horské svahy a začínejte někde v rovinatém terénu. Pro začátečníky je ideální Třeboňská pánev a Českobudějovicko a pro mírně pokročilé Blanský les, Česká Kanada, Česká Sibiř nebo Lužické hory. Pro středně pokročilé mohou být lákadlem Šumava nebo Jizerské hory.

Pamatujte na vhodné oblečení – důležité jsou především krátké či dlouhé kalhoty s vyztuženou sedací částí a kvalitní větrovka – prodyšná, s membránou proti dešti. A pokud sázíte na trička ze syntetických materiálů, proč ne, ale my bychom vám spíše doporučili čistou bavlnu. A nezapomeňte kromě přilby na vhodné rukavice, u delších tras je to skvělý pomocník.

Dostatek tekutin a vhodná svačina – dejte přednost sacharidům, které rychle doplní energii, ale pouze v celozrnné a přírodní podobě, tedy např. ovoce, ovocné tyčinky s ovesnými vločkami atp. Vyhýbejte se těžkým jídlům (smažené řízku, uzeniny atp.) Vhodné jsou i rostlinné pomazánky a celozrnný chléb či bagety a hlavně dostatek syrové zeleniny (rajčata, okurky, papriky, zelný salát, červená řepa). A samozřejmě mějte s sebou kvalitní vodu (minerálku, kojeneckou vodu). A žádný alkohol!