Vlněné koberce jsou ozdobou bytu, ale mohou časem zapáchat

Krása přírodních koberců

Koberce z přírodního vlákna mají své osobité kouzlo díky přirozenému vzhledu nesyntetického materiálu. Zaujmou vás na první pohled a jsou ozdobou každého interiéru, jestliže se vám podaří je vhodně skloubit s ostatními bytovými doplňky, především s podlahovou krytinou. Koberec vyrobený z pravé ovčí vlny je nealergický, vhodný pro každého bez rozdílu věku a především je velmi příjemný na dotek a hřejivý. Struktura jeho vláken se přímo nabízí k měkkému našlapování odhalenými ploskami chodidel, na jejichž receptorech vytváří skutečně nezapomenutelný zážitek.

ženská noha na koberci

Jak je vyčistit

Po vlněných kobercích se také právě proto obvykle chodí naboso, tedy bez domácí obuvi, a to buď přímo bosou nohou nebo v ponožkách či silonových punčochách. Je to celkem logické, neboť obuv brání přímému kontaktu s měkkoučkým povrchem, ale díky tomu se zas obracíme na druhou stranu mince, a tou je znečištění. Bosé nohy a samozřejmě i ponožky jsou ideálním útočištěm pro přátelské bakterie, které sice udržují na naší pokožce správné pH, ale jejich produkty velmi dobře známe v podobě typického odéru. Budeme-li se pohybovat po vlněném koberci dlouho naboso, časem začne přijímat onu „vůni“, a to je signál, povolat profesionální firmu, zabývající se čištěním vlněných koberců.

nohy na koberci

Vlněná vlákna se musí čistit speciálními metodami, je to obtížnější proces, než u běžných syntetických koberců, a samozřejmě nám v tom nepomůže ani klasický vysavač, který odsaje jen část nečistot. Kromě mastného potu se čisticí proces zaměří i na zašlapaný prach a případné roztoče, kteří si tak rádi pochutnávají na odloupaných kožních šupinkách. Na kobercích je sice roztočů málo a převažují hlavně v lůžkovinách a matracích, ale jestliže se povalujeme po vlněném kusovém koberci častokrát s odhalenou kůží včetně bosých nohou, může se stát kobereček i zdrojem problémů pro alergiky.