Vhodná doba na hypotéku

Pokud je žadateli maximálně 40 let, má stabilní a dostatečně vysoký příjem, splácí své pohledávky včas a rozhodl se pro hypotéku, má největší šanci na kladné vyřízení. Jak se v bance ukázat v tom nejlepším světle a jaké jsou další faktory pro získání toho nejvýhodnějšího hypotečního úvěru v současné době?

O hypotéce má smysl uvažovat do 40 let

Banka ke každé žádosti přistupuje individuálně, zajímá jí převážně bonita žadatele, kterou ovlivňuje celá řada faktorů. Jedním z nich je právě věk respondenta, ten nesmí být příliš nízký, ale naopak ani vysoký. Ideální věk pro sjednání hypotečního úvěru je kolem 30 let. V takovém případě se předpokládá, že respondent už nějakou dobu vydělává a je proto pro banku jednodušší udělat si obrázek o jeho měsíčních příjmech a celkové stabilitě. Hypotéka sjednaná v nižším věku má tu výhodu, že je možné jí splácet poměrně dlouho, k čemuž je samozřejmě uzpůsobena i výše měsíční splátky, která v tomto případě zatíží rodinný rozpočet co nejméně.

mladý podnikatel

Banky si také určují, do kdy je možné úvěr splácet. ČNB v tomto případě doporučuje nejvyšší věkovou hranici 65 let, je to však pouze doporučení, které není pro většinu bankovních i nebankovních společností směrodatné. Je tak vcelku běžné setkat se s věkovou hranicí i o několik let vyšší. Obecně se však doporučuje smlouvu o hypotečním úvěru sjednat nejpozději ve 45 letech, aby bylo možné splácet hypotéku alespoň 20 let.

graf růstu

Výše měsíčních příjmů

Neméně důležitým ukazatel schopnosti splácet je pro banku výše měsíčních příjmů žadatele nebo případně dalších spolužadatelů. Banka se navíc nezajímá pouze o výši pravidelných měsíčních příjmů, ale i o zdroj, ze kterých peníze plynou. Drobní živnostníci tak v tomto případě mohou být v menší nevýhodě oproti zaměstnancům. Osvč hypotéka je však úvěrový produkt, který cílí právě na ně.