Růže patří do zahrady

Jestliže se chceme z krásy našich oblíbených růží těšit déle než několik málo dní, máme řešení. Můžeme je s pomocí jednoduchého, mnohými vyzkoušeného návodu, zkusit přesunout do naší zahrady. Když budeme úspěšní a povede se to, zakoření a budeme se s nimi těšit mnohem déle. Za pokus to určitě stojí! 
růžová růže
Jak je připravit
Připravíme si ostrý nůž. S jeho pomocí odřízneme květy a také trochu seřízneme spodní část stonku. Pak odstraníme všechny listy. Výsledkem by měla být zdravá část stonku bez listů o délce asi 20 až 25 centimetrů.
 
Tři možnosti
Základ je připravený a můžeme použít hned tři způsoby, jak zajistit, aby růže zakořenily. Dobré je zkusit všechny, samozřejmě každý na jiných stoncích.
 oranžové poupě
tip první – droždí
Připravíme si roztok z droždí. Potřebujeme k tomu 10 dkg droždí a litr vody. Smícháme a výživa je připravena. Pak se do něj ve vhodné, dostatečně velké nádobě, stonky umístí. V roztoku by měla být ponořena asi třetina stonku. Necháme je tam 24 hodin, pak je opláchneme teplou vodou. Po této přípravě je dáme do vázy s vodou. Ponoříme do vody polovinu stonku. Vázu umístíme do části domu s běžnou pokojovou teplotou.
 
tip druhý – med
Začneme také přípravou výživného roztoku. Do litru vody rozpustíme tentokrát lžičku medu. V roztoku stonky umístíme opět tak, aby byla ponořena třetina stonku. Potom je zde necháme 24 hodin. Následně je bez oplachování dáme do vázy tak, jako bylo popsáno v prvním tipu.
 
tip třetí – aloe vera
V tomto případě vytvoříme „živou vodu“ pomocí čerstvé šťávy z listu aloe vera. Tato šťáva, které do litru vody přimícháme asi 10 kapek, by měla posílit imunitu stonků a tvorbu kořenů urychlit. Tentokrát postupujeme tak, že stonky necháme v původní nádobě, nikam je nepřemisťujeme. Jen se postaráme o doplnění vody tak, aby byly ponořeny z poloviny. Po deseti dnech do vody přidáme opět čerstvou šťávu z listu aloe vera (stačí asi 5 až 7 kapek).
růžová růže 
Když mají kořínky
Poté, co stonky pustí kořínky, zasadíme je do květináče se substrátem určeným pro růže. Počkáme do jara a z domu je dáme v květináči „zvyknout“ ven. Po pár dnech je pak zasadíme do zahrady na záhon.