Student hledá bydlení

Maturitou se uzavírá jedna kapitola našeho života. Většina z mladých studentů musí opustit stávající bydliště a vrhnout se do víru velkoměst, kde sídlí jejich budoucí Alma Mater. Tento krok provází značná nejistota a zároveň pocit, že o svém životě konečně rozhodujeme sami. Nikdo nám nevnucuje ten či onen druh bydlení. Záleží jenom na tom, kolik máme peněz a jaké jsou naše priority.
židle u stolku
 
Ať už patříte ke kterékoli skupince lidí – k těm, kteří se rozhodli užívat studentských let naplno nebo k zodpovědnějším – měli byste zvážit několik základních možností ubytování v novém městě. Jako první se logicky nabízí varianta bydlení na koleji, ubytovně, nebo studenstkém bytě. Vše je třeba zvážit dopředu, protože ke konci prázdnin už sotva něco seženete. Především v Praze je se sháněním vhodného bydlení velký problém, už ceny samotných pokojů se vystoupaly k nemravným částkám.

Kolej, kolej, kolej!
Na léta strávená na koleji většina z našich starších příbuzných vzpomíná se zvláštní nostalgií, kterou jen obtížně budeme chápat bez vlastní zkušenosti. Bydlení na koleji je asi nejdostupnější a nejlevnější varianta pro příchozí studenty. V každém větším městě je možnost vybrat z několika lokalit. Každá budova disponuje specifickým zázemím. Některé budovy se nacházejí ve větší vzdálenosti od centra, ale nabízí větší klid a levnější nájem. Většina kolejí dnes nepostrádá vlastní společenské místnosti a třeba taková posilovna také hraje prim při výběru. Ať už se uberete kamkoli, nespornou výhodou kolejí je, že se zde můžete seznámit se spoustou zajímavých lidí, napříč různými obory. Přátelství, která začnete během studií vám s nějvětší pravděpodobností zůstanou po celý život.
 klíč v zámku
Studenstký byt
Ještě lepší a v poslední době i oblíbenější varianta bydlení je život na bytě s ostatními spolužáky. Naučit se sdílet prostor s dalšími lidmi může být neocenitelnou zkušeností pro váš osobní život. Studentský byt vám dává větší soukromí, ale zároveň se musíte naučit vycházet vstříc a umět dělat kompromisy v rámci domluvy s ostatními. Když se více lidí domluví na společný pronájem jednoho bytu, nejenže získávají větší svobodu (například ohledně úpravy pokoje), ale rovněž dostanou možnost žít na místech, která by si normálně nikdy nemohli dovolit. A co teprve společné večerní dýchánky nebo pořádání různých oslav – na to přeci každý s láskou vzpomíná.