Zazimování i odzimování bazénu


Užívat si bazénu jde v podstatě jen pár měsíců v roce, nemáte-li ho zastřešený. Ovšem pokud ho chcete používat více než jen jednu sezónu, musíte se o něj starat jak v jarních a letních měsících, tak ho také nachystat na zimní období, kdy se nebude požívat.
mokré vlasy


Odzimování


Jako první se podíváme na to, jak dostat bazén do kondice po několik měsíců trvající zimě. Rozhodně se můžete těšit na pořádnou práci. Nečekejte, že voda v bazénu bude mít tyrkysovou zář a bude vonět jako loni Jadran. Ve většině případů naleznete vodu po zimě v poměrně zuboženém stavu. Jako první určitě odstraňte různé nánosy a nečistoty. V případě, že vodu trochu rozkvetla, naberte při jednom i řasy. K tomu použijte speciální síťku, která by měla být součástí bazénového příslušenství automaticky. Následně je dobré pročistit filtraci, která musí být po dlouhé době také zanesená. Zjistěte pH vody pomocí testeru a příslušnými přípravky následně upravte na správnou hodnotu. Samozřejmostí je i použití bazénové chemie, nejčastěji v podobě chlóru nebo kyslíku. Tyto přípravky bývají nejúčinnější. Posledním krokem je likvidace nečistot, které se usadily na dně a stěnách bazénu. A to pomocí bazénového vysavače. V ideálním případě je vhodné pořídit si plně automatizovaný stroj, ale nemáte-li peníze na rozhazování, bohatě vám postačí manuální vysavač za pár tisíc. S ním se však trochu zapotíte.
zrcadlové brýle


Zazimování


Zazimování bazénu je v podstatě stejný proces s několika málo odlišnostmi. I v tomto případě je nezbytné, aby voda byla dokonale čistá. Bez toho se rozhodně do zazimování nepouštějte. Rovněž musí mít správné pH. Samozřejmostí je i očista stěn, respektive dna bazénu, a nakonec je potřeba všechny pevné částice na hladině sebrat síťkou. Bazén se nepřipravuje na zimu až v době, kdy ta už dávno propukla, ale ještě v době, kdy se v noci drží tepoty ještě nad nulou.