Krásné trvalky! Inspirujte se tipy a oživte záhony

·        Kakost oddénkatý (Geranium macrorrhizum)

Téměř stále zelené a aromatické listy jsou vizitka kakostu, kterému se daří i v podmínkách nepříznivých pro jiné rostliny. Kvítky jsou pro něj jen okrasný doplněk, neboť ozdobné jsou hlavně listy. Kvete od července do září. Na podzim se zbarví do šarlatově červeného odstínu. Půdním podmínkám se přizpůsobí téměř všude. Uplatní se i na skalce, ale i ve volném trvalkovém záhoně.
drobná kvítka

·        Srdcovka nádherná (Dicentra spectabilis)

Krásou květů upoutá snad každého. Růžové srdčité květy na ohnuté stonku působí opravdu nádherně. Původem je z východu Asie. V našich zeměpisných šířkách kvete již od dubna do května. Potřebuje propustnou, výživnou a humózní půdu. Nepůsobí na ni dobře přílišná vlhkost, ale ani sucho. Pokud nemáte vyhrazený záhon, elegantně roste jako solitér v trávníku, ale samozřejmě umísťuje se i do trvalkových záhonů.
žluté květy

·        Kuklík chilský (Geum chiloensis)

Bohatě kvetoucí trvalka s červenými květy. Dorůstá do výšky 40–60 cm a kvete od června do srpna. Roste na slunném, jakož i na polostinném stanovišti. Zajímavé je, že celá rostlina je měkce chlupatá.

·        Pupalka čtyřhranná (Oenothera tetragona)

Původem je z východu Severní Ameriky a má ráda slunečná místa. Půda jí vyhovuje humózní a písčitá s neutrální půdní reakcí. Má nápadné žluté květy, kterými je obsypána celé léto, a to v termínu od června do srpna. V záhoně se pěkně barevně doplňuje se zvonkem broskvolistým. Květiny výrazněji vyniknou před tmavými jehličnany.

·        Dlužicha krvavá (Heuchera sanguinea)

Severoamerická trvalka s přízemními listy a s květinami v řídkých soukvětích na štíhlých stoncích. Vyžaduje spíše polostín, protože nesnáší přímé sluneční záření a sucho. Lepší je starší rostliny rozdělit a potom přesadit. Používá se do trvalkových skupin a na obruby. Vhodná je kombinace s šaterem plazivým, bílým hřebíčkem, úložníkem šedým, případně se štěničníkem.