Může se zdát, že to je smutné. V dnešní době je dům požadován za určitý přepych nebo luxus. A důvod je jasný. Ceny jak nemovitostí, tak i pozemků jsou dnes tak přemrštěné, že si je může někdo z vlastní kapsy je stěží dovolit. Problémem je bublina, která se tvoří na tuzemském trhu. A viníkem je česká ekonomika. Ta pouze kopíruje trend americké ekonomiky jen s několika letým zpožděním.
Ceny nájemců a realitních kanceláří jsou nafukovány do takových rozměrů až si není nikdo schopen takovou nemovitost koupit či pronajmout. Důvodem jsou samozřejmě zisky. Poptávka po bytech samozřejmě roste, ale poté co budou všechny nemovitosti prodány a stavební plochy zastavěny bublina praskne a naše nemovitosti budou bezcenné.
Jestli si však i přes neskutečný nárůst cen chceme nemovitost koupit musíme zamířit do finančního sektoru. Zde si budeme potřebovat půjčit peníze. Míst, kde si můžeme půjčit je již dnes mnohem více, a proto bychom měli být více obezřetní. Klasické banky stále nabízejí půjčky, hypotéky a úvěry. Jsou však opatrné, a proto mají nastavená určitá pravidla, která jim zajišťují získání vložených prostředků zpět.
Mezi základní pravidla patří zástava nemovitosti. Zde si banka určí svého soudního znalce, který hodnotu dané budovy odhadne, na jehož základě může banka určit cílovou částku, kterou může dlužníkovi poskytnout. Když nemáme vlastní nemovitost musíme si najít ručitele, který nějakou tu nemovitost vlastní. Dalším požadavkem je doložení výpisu z registru dlužníků. Pokud jsme již v minulosti měli problémy se splácením určitých závazků objevíme se na daném registru a půjčka nám tak bankou rozhodně nemůže být poskytnuta.
Třetím a zároveň posledním požadavkem banky je doložení stálého příjmu. Jestli tedy máme určité zaměstnání a jsme schopní pravidelně půjčku splácet včetně úroků. Splácení si většinou můžeme rozvrhnout dle našich potřeb, a to buď na fixní nebo odložené, kdy peníze vrátíme až poté co budeme mít dostatek finančních prostředků.